
W przypadku sprzedaży pojazdu, czy ustalenia należnego odszkodowania z ubezpieczenia komunikacyjnego OC i AC oraz składki na ubezpieczenie pojawia się potrzeba ustalenia rzetelnie wartości rynkowej samochodu. Jak ją oszacować?
Czym jest wartość rynkowa pojazdu?
Wartość rynkowa pojazdu to realna kwota, za jaką możesz aktualnie sprzedać Twój pojazd. Istnieje wiele sytuacji, w których musisz ustalić wartość rynkową samochodu, nie tylko przy zakupie pojazdu z drugiej ręki. To także:
- import samochodu z zagranicy,
- wprowadzenie auta prywatnego do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej,
- otrzymanie samochodu w spadku lub w drodze darowizny,
- ustalenia wysokości odszkodowania z ubezpieczenia OC i AC,
- ustalenie wysokości składki na ubezpieczenia komunikacyjne,
- ustalenie wysokości podatku PCC do zapłaty fiskusowi (podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pojazdu).
Jak sprawdzić wartość rynkową pojazdu?
Dla sprawdzenia wartości rynkowej pojazdu można przeprowadzić wyceny bazujące na:
- Specjalistycznych katalogach uwzględniających różnego rodzaju pojazdy np. Eurotax – brane są w nich pod uwagę parametry techniczne pojazdu i dodatkowe kryteria, jak wyposażenie, wiek auta czy przebieg. Na takich katalogach i wycenie bazują m.in. ubezpieczyciele.
- Realnych ofertach sprzedaży w serwisach ogłoszeniowych – z początkiem 2025 roku, według danych opublikowanych przez AUTOCENTRUM AAA AUTO, liczba ofert sprzedaży samochodów używanych wyniosła blisko 341 tys. Jest więc to obszerna baza do szacowania realnej wartości pojazdu. Wyszukaj auta, które są tożsame do tego, który wyceniasz i dowiedz się, ile realnie może on być wart i za jaką kwotę potencjalnie możesz go samodzielnie sprzedać.
- Wycenach dokonywanych w kalkulatorach online – w których wpisujesz pożądane dane dotyczące używanego samochodu, w tym: nazwę producenta, rok produkcji, model, przebieg, silnik (rodzaj paliwa). Kalkulator szacuje średnią wartość rynkową pojazdu na bazie realnych ogłoszeń sprzedaży – nie musisz więc ich samodzielnie analizować. Licz się z tym, że przedstawiona wycena wartości jest jedynie szacunkowa i należy ją traktować poglądowo.
- Wycenach dokonywanych przez rzeczoznawców majątkowych – za przygotowanie raportu należy dodatkowo zapłacić, ale otrzymasz rzetelną informację wartości auta.
Przy samodzielnej wycenie pojazdu najczęściej bazuje się na innych, podobnych ofertach sprzedaży dostępnych na rynku w danym czasie. Pamiętaj jednak, że sprzedający może oferować ten sam model i rocznik pojazdu, ale na przykład będzie on znacznie różnił się od Twojego wariantem wyposażenia. Na ostateczną wycenę realnej wartości pojazdu wpływa wiele czynników indywidualnych:
- stan karoserii,
- stan techniczny,
- stan wnętrza,
- wyposażenie,
- ewentualne stłuczki.
Jeśli stan techniczny pojazdu budzi wątpliwości, są wady, o których wiesz, powinieneś obniżyć w adekwatnym stopniu wartość samochodu i zaznaczyć ten fakt w ogłoszeniu sprzedaży.
Wartość rynkowa pojazdu a ubezpieczenie OC
Przy wyliczaniu składki na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli na OC, wartość pojazdu jest jednym z czynników wpływających na cenę.
Im lepszy stan auta i większa wartość rynkowa, tym możesz uzyskać niższą wysokość składki. Koszt ubezpieczenia OC starszych samochodów, które potencjalnie w ocenie ubezpieczyciela stanowią większe zagrożenie na drodze, może być wyższy.
Ponadto ocena realnej wartości pojazdu ma znaczenie dla wysokości wypłacanych świadczeń z OC. Ubezpieczyciel przeprowadzi wycenę samochodu, kiedy dojdzie do szkody likwidowanej z OC sprawcy.
Wartość rynkowa pojazdu a ubezpieczenie AC
Ustalenie wartości rynkowej samochodu ma znaczenie przy ustalaniu sumy ubezpieczenia AC. W przypadku gdy polisa dotyczy nowego samochodu, wprost z salonu, ubezpieczyciele przyjmują wartość zapisaną na fakturze. Towarzystwo uznaje tzw. wartość fakturową, jeśli:
- nie minęło jeszcze 6 miesięcy od daty wystawienia faktury,
- przebieg auta od daty zakupu nie przekroczył określonej wartości,
- samochód jest nieuszkodzony,
- auto jest własnością tej samej osoby/podmiotu,
- producent nie dokonał obniżenia ceny fabrycznej nowego pojazdu, o tych samych parametrach i w tej samej wersji wyposażenia.
Autocasco ma to do siebie, że to Ty ustalasz wraz z ubezpieczycielem wysokość sumy ubezpieczenia i od niej liczone są później ewentualne odszkodowania wypłacane z AC. Wartość wpisana w niej powinna odpowiadać realnej wartości pojazdu, by ubezpieczenie zapewniało realne pokrycie szkód. Nie warto ani zawyżać kwoty ubezpieczenia, ponieważ i tak ubezpieczyciel nie wypłaci Ci wyższego odszkodowania, niż kwota adekwatna do skali poniesionych szkód. Zaniżanie sumy ubezpieczenia AC co prawda przyniesie skutek w postaci niższej składki ubezpieczeniowej, ale na wypadek wystąpienia szkody, np. kradzieży pojazdu, wypłacona kwota może nie wystarczyć na zakup samochodu tej samej klasy.
Uwaga!
W przypadku niektórych polis AC obowiązuje zmienna suma polisy, a wycena pojazdu przeprowadzana jest dopiero w momencie wystąpienia szkody. Ma to związek z utratą wartości auta w czasie. Możesz jednak zwykle dopłacić, by obowiązywała stała wartość pojazdu z dnia podpisywania umowy ubezpieczeniowej.
Najczęściej zadawane pytania
Gdzie sprawdzić wartość rynkową auta?
Możesz sprawdzić wartość rynkową auta, korzystając z baz Eurotax.pl lub Info-Ekspert.pl. Obie bazy są na bieżąco aktualizowane, dlatego można je wykorzystać do obliczenia rzetelnej i poprawnej wartości auta. W Info-Ekspert.pl należy stworzyć konto i zalogować się, by przeprowadzić wycenę w wersji AUTO i AUTOPRO. Za wycenę trzeba zapłacić – najmniej 13,53 zł brutto za pojedynczą, uproszczoną wycenę. W Eurotax.pl obowiązują wyceny w ramach abonamentów.
Kiedy samochód traci na wartości?
Samochód traci na wartości wraz z upływem czasu. Poza tym wartość pojazdu maleje w związku z awariami technicznymi, rosnącym przebiegiem oraz uszkodzeniami nadwozia. Nagły spadek wartości może też wystąpić po przekroczeniu okresu gwarancyjnego udzielanego przez producenta danego samochodu.