
Ponad połowa Polaków, którzy w 2024 roku planowali wakacje za granicą, zamierzało wybrać się w drogę własnym samochodem, jak wynikało z badania przeprowadzonego przez Automarket. Za granicę wyjeżdżamy również za pracą, do rodziny czy w celach biznesowych. Jeśli wybierasz się tam własnym autem, zadbaj o jego solidne ubezpieczenie OC, AC oraz Assistance. O czym w szczególności powinieneś pamiętać?
Czy dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę jest obowiązkowe?
Nie zawsze dodatkowa polisa na wyjazd za granicę będzie konieczna. Przeważnie wystarczy, że masz polskie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli OC.
Możesz jednak wybrać szerszy zakres ochrony, jeśli zdecydujesz się wykupić ubezpieczenie auta AC czy Assistance. Sprawdź jedynie przed podpisaniem umowy z zakładem ubezpieczeniowym, czy zakres ochrony obejmuje wyjazd do kraju, do którego się wybierasz.
Czy ubezpieczenia zakupione w Polsce obowiązują za granicą?
Ubezpieczenie samochodu zakupione w Polsce może obowiązywać tak samo na zagranicznym wyjeździe. Wszystko zależy od tego, z jakim ubezpieczeniem masz do czynienia, jakie są indywidualne postanowienia zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) oraz do jakiego kraju się wybierasz.
Wyjazd za granicę a ubezpieczenie OC
OC wykupione u polskiego ubezpieczyciela jest honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, jak i na terenie kilku innych państw. Wszystko to na mocy Jednolitego Porozumienia zawartego pomiędzy Biurami Narodowymi z 1 maja 2004 roku.
Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje zdarzenia w ruchu drogowym powstałe na terytorium Polski, a także na terytorium państw, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Zalicza się do nich kraje EOG, Andorę, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Szwajcarię i Wielką Brytanię. W tych państwach polskie OC będzie zapewniało Ci należytą ochronę przed ponoszeniem finansowych konsekwencji spowodowanych szkód osobowych i majątkowych w ruchu drogowym.
Wyjazd za granicę a ubezpieczenie AC
Ubezpieczenie AC, czyli autocasco jest fakultatywnym ubezpieczeniem, które możesz, ale nie musisz wykupić dla swojego pojazdu. Może ono okazać się szczególnie przydatne podczas wyjazdu zagranicznego. Takie dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę umożliwi pokrycie szkód w pojeździe, do których sam doprowadzisz, lub które będą wynikiem działania sił natury czy nieznanych osób trzecich. Ochroną w ramach ubezpieczenia AC pojazdu możesz objąć także ryzyko kradzieży.
Jednak zawsze sprawdź w OWU, czy ochrona z tytułu ubezpieczenia samochodu AC na wyjazd za granicę obejmuje zdarzenia, do których dojdzie na terytorium konkretnego kraju. Dopasuj zakres ochrony do oczekiwań. Możesz ustalić:
- wysokość sumy ubezpieczenia,
- wysokość udziału własnego w szkodzie,
- jak mają być naprawione szkody - metodą warsztatową czy kosztorysową,
- czy naprawy mają być realizowane za pomocą części oryginalnych czy ich zamienników,
- uwzględnianie amortyzacji części przy wycenie szkody.
Wyjazd za granicę a ubezpieczenie Assistance
Dodatkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest opcja Assistance. Ubezpieczyciele oferują taką polisę z różnym zakresem ochrony. Dzięki nim nie musisz stresować się losowymi sytuacjami, do jakich może dojść w czasie podróży własnym samochodem.
Zyskasz zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa, jeśli zdecydujesz się na wybór ubezpieczenia Assistance, które obowiązuje za granicą. Ochrona może obejmować m.in.:
- naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia przy awarii,
- holowanie pojazdu,
- samochód zastępczy,
- dowiezienie paliwa,
- pomoc przy zmianie przebitej opony,
- pomoc prawną i tłumacza.
Podobnie jak AC pojazdu, ubezpieczenie Assistance jest nieobowiązkowe.
Polisa ta w szczególności może Ci się przydać właśnie za granicą, gdzie o zorganizowanie pomocy może być trudniej z uwagi na nieznajomość kraju, czy barierę językową. Tymczasem ubezpieczyciel w razie szkody pojazdu może udzielić Ci całodobowej pomocy na infolinii, doradzając m.in. co zrobić na miejscu zdarzenia. Zorganizuje odpowiednie wsparcie, którego możesz wówczas potrzebować.
Czym jest Zielona Karta i gdzie obowiązuje?
System Zielonej Karty ma zapewniać, że osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych mogą otrzymać należne im odszkodowanie z tytułu szkód spowodowanych przez kierowcę pojazdu zarejestrowanego za granicą. Chodzi też o to, by wyjeżdżając do danego kraju, kierowcy nie musieli nabywać komunikacyjnego ubezpieczenia OC na granicy.
Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, który powstał na podstawie systemu dwustronnych umów podpisanych przez rządy poszczególnych państw. Ich Biura Narodowe należą do Systemu Zielonej Karty. System zarządzany jest przez Radę Biur.
Zielona Karta obowiązuje obecnie w takich krajach jak:
- Albania,
- Azerbejdżan,
- Maroko,
- Mołdawia,
- Macedonia,
- Tunezja,
- Turcja,
- Ukraina.
Zielona Karta od polskiego towarzystwa potwierdza, że pojazd jest ubezpieczony w Polsce. Jeśli dojdzie na terenie np. Turcji do kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel pokryje koszty likwidacji szkód wyrządzonych osobom trzecim.
Zakres ochrony w ramach Zielonej Karty jest taki sam jak przy ubezpieczeniu OC pojazdu w Polsce. Zwykle ubezpieczyciele wydają ten dokument bezpłatnie.
W krajach, w których nie jest honorowane polskie OC lub Zielona Karta, będziesz mógł uzyskać ochronę taką samą jak z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, jeśli wykupisz ubezpieczenie graniczne. Jest ono niezbędne przy wjeździe na teren Białorusi, Iranu, czy Rosji.
Redclick nie wydaje Zielonej Karty, ponieważ do prowadzenia pojazdów w tych krajach konieczne jest wykupienie specjalnego ubezpieczenia na granicy podczas wjazdu.
Aby poznać kraje, w których obowiązuje ubezpieczenie Redclick, kliknij tutaj.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie dokumenty trzeba mieć w samochodzie za granicą?
Wybierając się za granicę własnym samochodem, powinieneś mieć ze sobą potwierdzenie polisy OC lub Zieloną Kartę. Oprócz tego, także prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, dowód osobisty lub paszport.
Czy za granicą trzeba mieć polisę OC przy sobie?
Podczas podróży samochodem za granicę powinieneś mieć przy sobie potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC lub ewentualnie certyfikat Zielonej Karty czy ubezpieczenie graniczne. W Polsce nie ma już obowiązku posiadania polisy w aucie, ponieważ wszystkie dane służby mogą uzyskać z bazy CEPiK. Jednak za granicą już tak nie jest.
Czy polskie OC i AC są ważne za granicą?
Polskie ubezpieczenie OC może być ważne za granicą. Sprawdź przed wyruszeniem w drogę, czy polisa ta będzie honorowana w danym kraju. Jeśli nie, być może będziesz potrzebować wyrobienia Zielonej Karty lub wykupienia ubezpieczenia granicznego. Natomiast ważność ubezpieczenia AC poza granicami kraju uzależniona jest od wariantu wykupionej ochrony. Wczytaj się w szczegóły w OWU i dowiedz się, gdzie działa ochrona z tytułu Twojego Autocasco.