Pęknięta szyba w samochodzie. Co robić i jakie są możliwe konsekwencje?

Jakie konsekwencje grożą za pękniętą szybę w samochodzie i co zrobić, gdy to Ci się przydarzy?
Zespół Redclick
#Porady

17/04/2025

-

Czas czytania: 3 minut

Kierowca zobowiązany jest zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego do utrzymania swojego pojazdu w odpowiednim stanie technicznym, aby poruszanie się nim po drogach nie zagrażało bezpieczeństwu. Między innymi musi zapewnić dostateczne pole widzenia (art. 66 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Jeśli na szybie w samochodzie pojawi się uszczerbek, spora rysa lub pęknięcie, musi szybko ją naprawić. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na poważne konsekwencje. Jakie? W jaki sposób ubezpieczenie samochodu pomoże Ci w razie pękniętej szyby?

Co zrobić, gdy w aucie pęknie szyba?

Jeśli pęknie szyba w aucie i nie powoduje to ograniczenia pola widzenia, teoretycznie możesz jeździć dalej takim pojazdem. Szyby samochodu, zwłaszcza przednia, narażone są na uszkodzenia, np. przez uderzające kamyki. Mogą one powodować, że pojawią się odpryski czy pęknięcia liniowe. Jeśli uszkodzenie jest znaczne, szybę należy naprawić lub w ostateczności wymienić na nową. Musisz ocenić, jak duże masz pęknięcie.
Szyby montowane w autach są zbudowane z dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi umieszczona jest folia PVB i warstwa kleju. Jeśli dojdzie do znacznego uszkodzenia szyby czołowej, nie rozbije się ona w drobny mak - jej fragmenty zostaną zatrzymane przez folię.

 

Czy można prowadzić samochód z pękniętą szybą?

Możesz prowadzić samochód z pękniętą szybą, choć im większa skala uszkodzenia, tym bardziej narażasz się na ukaranie mandatem. Wszystko z uwagi na art. 66 Kodeksu ruchu drogowego, który wskazuje, że pojazd uczestniczący w ruchu powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  • nie zagrażało bezpieczeństwu innych osób;
  • nie naruszało porządku ruchu na drodze;
  • nie narażało na szkodę osób w pojeździe i poza nim;
  • nie przekraczało dopuszczalnych norm emitowanego hałasu;
  • zapewniało dostateczne pole widzenia;
  • zapewniało łatwe, wygodne i pewne kierowanie nim, hamowanie i sygnalizowanie manewrów;
  • nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych.

 

Ogólne wytyczne dotyczące stanu technicznego pojazdu wskazują, że szyby samochodu powinny zapewniać odpowiednie pole widzenia. Pęknięcia powodują, że pole to może być ograniczone.

Dodatkowo, jeśli pęknięcie znajduje się na linii wzroku kierowcy, może prowadzić do rozproszenia uwagi. Będzie on gorzej widział to, co przed nim, ponieważ takie pęknięcia powodują inne załamywanie światła. Nawet drobne uszkodzenia szyby, ale znajdujące się przed samym kierowcą, mogą przyczynić się to do powstania groźnych sytuacji na drodze.

Jakie jest dopuszczalne uszkodzenie szyby kierowanego pojazdu?

Dopuszczalne uszkodzenie szyby pojazdu to taki jej uszczerbek, którego istnienie nie stwarza zagrożenia ani dla Ciebie jako kierowcy, ani dla podróżujących nim pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego.

Przy tym przepisy nie precyzują, kiedy pęknięcie szyby jest zbyt duże i grozi nałożeniem mandatu.

Jaki mandat grozi za pękniętą szybę w aucie

Znaczne uszkodzenie szyby przedniej rodzić może wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim jest realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Samochód z ubytkiem w szybie przy kontroli drogowej zostanie potraktowany jako pojazd niesprawny technicznie. W takim przypadku licz się z nałożeniem mandatu i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Kwota kary uzależniona jest od tego, czy funkcjonariusz policji podczas weryfikacji stanu technicznego samochodu wykryje również i inne problemy. Maksymalna wysokość mandatu w przypadku jedynie pękniętej szyby to nawet 500 zł. Ponadto licz się z nałożeniem na Ciebie punktów karnych za pojazd w nienależytym stanie technicznym.

Uwaga!

Jeśli podczas jazdy samochodem z pękniętą szybą spowodujesz kolizję czy wypadek, a przyczyną będzie stan szyby przedniej, to możesz narazić się na regres ubezpieczeniowy – ubezpieczyciel skieruje się do Ciebie z roszczeniem o pokrycie kosztów wypłaconych odszkodowań.

Pęknięta szyba a badanie techniczne samochodu

Jeśli Twój samochód ma pękniętą szybę, a uszkodzenie to jest znaczne, będziesz mieć problemy podczas corocznego badania technicznego w stacji kontroli pojazdów. Diagnosta zobowiązany jest do zwrócenia uwagi na wszystkie aspekty stanu pojazdu, w tym szyb. Jeśli odprysk jest zauważalny, to uzna on, że stwarza zagrożenie, a samochód nie przejdzie pozytywnie badania technicznego.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można jeździć z odpryskiem na szybie?

Jeśli jest on nieduży i znajduje się poza polem widzenia kierowcy, można jeździć z odpryskiem na szybie, bez narażania się na mandat, czy punkty karne. W takiej sytuacji jednak lepiej jest udać się do profesjonalnego zakładu naprawiającego szyby samochodowe, by zapobiec powiększeniu się uszkodzenia.

Jak zabezpieczyć pęknięcie na szybie samochodu?

Szyba czołowa może zostać oklejona przezroczystą folią, która nie tylko chroni przed odpryskami, ale i przed zarysowaniami powierzchni. Kosztuje nawet 1500 zł, ale zapewnia trwałą ochronę.

Istnieją także ubezpieczenia szyb w samochodzie – jeśli pojawi się odprysk czy inny uszczerbek, to ubezpieczyciel w takiej sytuacji pokryje koszty wymiany szyby czy jej naprawy. Najczęściej taką ochronę wykupisz wraz z polisą AC. Wówczas pajączki, pęknięta szyba czy inne uszczerbki zmniejszające widoczność będą mogły być szybko likwidowane bez straty dla Twojej kieszeni.

Czy pęknięcie szyby można naprawić?

Naprawa pękniętej szyby samochodowej jest możliwa, ale tylko w przypadku niewielkich uszkodzeń, które:

  • mają nie więcej niż do 3 cm średnicy,
  • znajdują się w odległości co najmniej 10 cm od krawędzi szyby
  • nie pozostają w zasięgu wzroku kierowcy.

 

Nie naprawia się uszkodzonych szyb, gdzie uszczerbek jest większy niż moneta 5-złotowa. To samo dotyczy usterek na skraju szyby, albo takich, które kierowca widzi zawsze podczas jazdy. Wówczas nadaje się ona tylko do wymiany.

 

Może cię również zainteresować:

#Porady
26/02/2025
Zespół Redclick

Co należy zrobić po zakupie samochodu krok po kroku?

Kupno auta – jakie formalności musisz załatwić? Sprawdź, co trzeba zrobić, aby legalnie korzystać z auta.
#Porady
18/02/2025
Zespół Redclick

Zmiana właściciela pojazdu. Jak i do kiedy musisz ją zgłosić?

Zmiana właściciela pojazdu – jak i kiedy zgłosić, by uniknąć kary? Sprawdź, jak zrobić to poprawnie
#Ubezpieczenia
16/02/2025
Zespół Redclick

Jak sprawdzić, czy samochód ma aktualne ubezpieczenie OC?

Jak sprawdzić ważność OC pojazdu? Proste sposoby online
#Ubezpieczenia
13/02/2025
Zespół Redclick

Czym jest i co obejmuje Autocasco? Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu AC

Co obejmuje AC? Zakres ochrony i warunki ubezpieczenia
#Ubezpieczenia
10/02/2025
Zespół Redclick

Czym jest ubezpieczenie Assistance, co obejmuje i czy warto je mieć?

Assistance – co obejmuje i dlaczego warto je mieć?
#Porady
04/02/2025
Zespół Redclick

Rejestracja nowego samochodu. Jak przebiega proces?

Rejestracja nowego samochodu z salonu to obowiązkowy krok po zakupie. Dowiedz się, jak sprawnie przeprowadzić ten proces i zarejestrować auto!
#Porady
03/02/2025
Zespół Redclick

Czy OC przechodzi na nowego właściciela po zakupie?

Czy po zakupie używanego auta polisa OC przechodzi na nowego właściciela? Dowiedz się, jak zarządzać ubezpieczeniem OC i uniknąć kar.
#Porady
28/01/2025
Zespół Redclick

Zmiana tablic rejestracyjnych. Ile kosztuje i czy jest konieczna?

Czy musisz zmienić tablice? Sprawdź, kiedy to konieczne!
#Porady
22/12/2024
Zespół Redclick

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

Obowiązkowe wyposażenie auta – co musisz mieć?
#Porady
10/12/2024
Zespół Redclick

Kara za brak ubezpieczenia OC samochodu. Ile wynosi i czy da się jej uniknąć?

Brak OC – ile wynosi kara i czy można jej uniknąć?