
Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) informuje, że w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku zakłady ubezpieczeń wypłaciły 15,2 mld zł odszkodowań z polis komunikacyjnych, w tym 8,9 mld zł z OC. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku czy w kolizji, możesz uzyskać świadczenie z ubezpieczenia OC sprawcy. Sprawdź, jak to zrobić?
Czym jest likwidacja szkody z OC sprawcy?
Likwidacja szkody z polisy OC sprawcy to właściwie ustalenie okoliczności i przyczyn zdarzenia drogowego i wysokości odszkodowania dla poszkodowanych. Owa likwidacja ma na celu wypłatę osobom, które doznały szkody majątkowej lub osobowej takiego świadczenia, które pozwoliłoby im np. na naprawę uszkodzonego pojazdu lub efektywne leczenie.
W praktyce proces likwidacji szkody z OC rozpoczyna się w momencie, kiedy poszkodowany zgłosi się do ubezpieczyciela sprawcy. Musi zwykle wypełnić formularz zgłoszenia szkody i dołączyć do niego dowody zaistnienia zdarzenia drogowego. Podstawą do oszacowania wielkości odszkodowania będzie opinia rzeczoznawcy, który oceni, w jaki sposób np. uszkodzony został drugi pojazd w kolizji lub wypadku.
Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?
Możesz zgłosić szkodę z OC sprawcy na kilka sposobów. Najczęściej zakłady ubezpieczeń umożliwiają przy tym kontakt:
- mailowy – wysyłasz zgłoszenie za pośrednictwem poczty,
- za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego – osobiście,
- telefoniczny – na infolinii ubezpieczyciela,
- za pośrednictwem aplikacji ubezpieczeniowej,
- elektronicznie – przez formularz zgłoszenia szkody na stronie internetowej ubezpieczyciela lub przez konto klienta w systemie.
Po zgłoszeniu zakład ubezpieczeń musi zająć się sprawą, a proces likwidacji szkody odbywa się etapowo.
Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody?
Podstawowym dokumentem niezbędnym do zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi jest formularz takiego zgłoszenia, najczęściej udostępniany na stronie internetowej zakładu.
Jeśli sprawca zdarzenia przyznał się do winy, to na miejscu spisuje się tzw. oświadczenie sprawcy, które wyjaśnia okoliczności i jest poświadczane podpisami uczestników kolizji. Dokument ten trafia do towarzystwa, a Ty możesz szybko otrzymać odszkodowanie.
Jeśli z kolei sprawca nie przyznaje się do winy, wówczas na miejsce zdarzenia trzeba wezwać policję. Ustali ona, kto zawinił w konkretnym przypadku. Protokół czy też notatka policyjna jest kolejnym dokumentem pozwalającym na skuteczne zgłoszenie szkody z OC sprawcy.
Niekiedy to sąd, na podstawie materiału dowodowego, przedstawionego przez strony orzeka, kto był sprawcą zdarzenia i jednocześnie czyj zakład ubezpieczeń powinien ponieść odpowiedzialność cywilną.
Na etapie procedury likwidacji szkody powstaje dokumentacja rzeczoznawcy. To on ma ocenić, jaka jest skala uszkodzeń. Przygotowany protokół jest dla ubezpieczyciela podstawą do podjęcia decyzji o przyznaniu odszkodowania. Ma decydujący wpływ na kwotę wypłacanego świadczenia.
Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?
Przy zgłoszeniu szkody ubezpieczycielowi posłuż się formularzem zgłoszenia (najczęściej elektronicznym), w którym powinieneś podać:
- Dane poszkodowanego – pozwalające na identyfikację Twojej osoby, czyli imię, nazwisko, adres, numer PESEL czy numer dowodu osobistego.
- Dane sprawcy zdarzenia – imię i nazwisko, adres, numer PESEL.
- Numer polisy sprawcy wraz z nazwą towarzystwa ubezpieczeniowego, które ją wystawiło.
- Opis samochodów biorących udział w zdarzeniu – marka, model, rok produkcji, numery rejestracyjne, numery VIN, wersja wyposażenia auta.
- Dane kontaktowe – w tym numer telefonu i adres e-mail, co powinno przyspieszyć i ułatwić realizację procesu likwidacji szkody.
Podajesz także opis, jak doszło do zdarzenia:
- miejsce i czas,
- okoliczności zdarzenia,
- rodzaj doznanej szkody – majątkowa lub osobowa,
- czy na miejscu zdarzenia była wzywana policja?
Jeśli dysponujesz zdjęciami uszkodzeń lub masz dokumenty medyczne dotyczące obrażeń ciała doznanych w wyniku wypadku, dołącz je do formularza zgłoszenia szkody.
Uwaga!
Jeśli nie wiesz, jak nazywa się sprawca, ponieważ nie udostępnił on takich informacji, albo nie ma z nim kontaktu, w zgłoszeniu podajesz numer rejestracyjny pojazdu, który powinien wystarczyć ubezpieczycielowi do ustalenia numeru polisy i właściciela. Jeśli dana osoba nie miała OC pojazdu, odszkodowanie wypłaci poszkodowanym za zniszczone auto czy za uszczerbek na zdrowiu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Jakie są terminy zgłaszania szkody?
Na zgłoszenie szkody z OC sprawcy wypadku czy kolizji jako poszkodowany masz generalnie 3 lata. Jednak, jeśli szkoda była następstwem popełnienia przestępstwa, to termin ważności roszczeń do zakładu ubezpieczeń sprawcy wydłuża się aż do 20 lat. Im wcześniej zgłosisz szkodę, tym szybciej otrzymasz należne Ci odszkodowanie.
Jak przebiega proces likwidacji szkody?
W procesie likwidacji szkody ubezpieczyciel dąży do określenia:
- przyczyn i skutków zdarzenia drogowego,
- skali odpowiedzialności towarzystwa,
- rozległości doznanej szkody i jej wartości,
- ewentualnej odpowiedzialności za szkodę leżącą po stronie osób trzecich.
Etapy likwidacji szkody z OC sprawcy
Wśród etapów składających się na pełny proces likwidacji szkody z OC sprawcy można wymienić:
- Czynności podejmowane na miejscu zdarzenia – przez uczestników zdarzenia lub funkcjonariuszy policji, polegające na wypełnieniu oświadczenia sprawcy kolizji, wykonaniu dokumentacji zdjęciowej czy zebraniu zeznań świadków;
- Zgłoszenie szkody do zakładu ubezpieczeniowego – sprawcy lub swojego własnego, jeśli możliwe jest skorzystanie w danym przypadku z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS);
- Ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę na podstawie opinii rzeczoznawcy;
- Ustalenie, w jaki sposób dojdzie do likwidacji szkody;
- Wydanie decyzji o wypłacie odszkodowania w określonej kwocie lub odmowie jego wypłaty.
Jak długo trwa proces likwidacji?
Zakład ubezpieczeniowy uruchamia procedurę likwidacji szkody z chwilą otrzymania zawiadomienia. Ma od tego momentu 30 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku. Jeśli jednak jakieś okoliczności wymagają dodatkowego wyjaśnienia, może przedłużyć ten okres o kolejne 14 dni od chwili uzupełnienia informacji, choć bezsporną część świadczenia powinien wypłacić niezwłocznie. Cały proces likwidacji szkody nie powinien trwać dłużej niż 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie.
Jakie są rodzaje odszkodowania z OC sprawcy?
Z OC sprawcy wypadku może Ci zostać wypłacone odszkodowanie na naprawę pojazdu. Odszkodowanie generalnie służy wyrównaniu strat powstałych w związku z pogorszeniem się sytuacji materialnej i niematerialnej osób. Możliwe jest również wypłacenie zadośćuczynienia, którego celem jest zrekompensowanie poniesionych w wyniku zdarzenia strat moralnych. Odszkodowanie otrzymasz za uszkodzenie ciała – na leczenie i rehabilitację po wypadku. Jeśli w wyniku zdarzenia poszkodowany poniesie śmierć, z OC sprawcy dla jego bliskich wypłacana jest jednorazowa rekompensata pieniężna.
Odszkodowanie za naprawę pojazdu
Przy likwidacji szkody polegającej na uszkodzeniu pojazdu stosowane są dwie najbardziej popularne metody:
- Warsztatowa, inaczej bezgotówkowa, gdzie oddajesz uszkodzony pojazd do wskazanego przez ubezpieczyciela warsztatu i to on rozlicza się z nim z naprawy, a Ty odbierasz już naprawiony samochód.
- Kosztorysowa, inaczej gotówkowa – otrzymujesz gotówkę do ręki na podstawie oszacowania rozmiaru szkody, którą możesz nawet naprawiać we własnym zakresie.
Odszkodowanie za szkody niematerialne
Celem likwidacji szkody, również niematerialnej, dotyczącej m.in. uszkodzenia ciała, jest maksymalne złagodzenie skutków lub doprowadzenie do stanu przed jej zaistnienia.
Niewykluczone, że szkoda z OC sprawcy nie zostanie do końca zlikwidowana, albo ubezpieczyciel całkowicie odmówi Ci wypłaty świadczenia. W takim przypadku możesz.
Najczęściej zadawane pytania
Ile jest czasu na likwidację szkody z OC sprawcy?
Zgodnie z przepisami, poszkodowany ma 3 lata na zgłoszenie szkody z OC sprawcy. Termin ten liczy się od dnia, w którym dowiedział się o szkodzie i osobie odpowiedzialnej. Ubezpieczyciel ma obowiązek rozpatrzyć roszczenie w terminie 30 dni od momentu zgłoszenia szkody, a jeśli nie jest to możliwe, ten czas może zostać przedłużony do 60 dni, a w szczególnych przypadkach – do 90 dni.
Co jeśli sprawca nie ma ubezpieczenia OC?
Jeśli sprawca wypadku nie ma ubezpieczenia OC, poszkodowany może zgłosić roszczenie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Fundusz wypłaci odszkodowanie w ramach odpowiedzialności cywilnej, a następnie, po ustaleniu, że sprawca nie był ubezpieczony, UFG wystąpi do niego z roszczeniem regresowym, domagając się zwrotu wypłaconego odszkodowania. Koszty związane z wypadkiem, w tym naprawy szkód majątkowych oraz leczenie obrażeń, mogą sięgać dużych kwot, a poszkodowany nie ponosi ich bezpośrednio.